Ali İhsan Arslan nerede doğdu?

Ali İhsan Arslan 1969 yılında Ankara’da doğdu.

İlk öğrenimini Demetevler Oğuzlar İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Ankara Merkez İmam Hatip Lisesi ile Yenimahalle Mustafa Kemal Lisesi’nde tamamladı.

Hangi üniversiteden mezun oldu? 

Arslan, 1985-1986 yılları arasında yabancı dil eğitimi almak için Londra’ya gitti.

1992 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon Bölümü’nden mezun oldu.

Ali İhsan Arslan ne iş yapıyor?

25 yılı aşkındır iş hayatında olan Arslan, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerde halen yönetim kurulu üyeliği ve genel müdürlük görevlerini yürütmektedir.

Ali İhsan Arslan AK Parti’ye ne zaman katıldı?

2001 yılında kurulmasında aktif rol aldığı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucularından biri olarak siyaset hayatına başlayan Ali İhsan Arslan; bu tarihten sonra, Türkiye Cumhuriyeti 12. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Genel Başkanlığı, Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde danışmanlık yaptı. Arslan, 25. Dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Ankara Milletvekili seçildi.

Ali İhsan Arslan ismini kamuoyu milletvekili listesi açıklandığında duydu. Niçin öncesinde “Mücahit Arslan” olarak tanıdık sizi?

Aslında normal. Nüfus cüzdanımdaki ismimin Ali İhsan Arslan olduğunu ben de ilkokula gittiğimde öğrenmiştim. Ailem bana doğduğum günden itibaren Mücahit diyor. Ben Ankara doğumluyum ama aile kökeni olarak Diyarbakırlıyım. Bir Diyarbakır seyahatinde babam nüfusa kaydımı yaptırmak istiyor. Nüfus memuru ‘Mücahit’ isminin irticai bir isim olduğunu ve yazamayacağını söylüyor. Bunun üzerine babam dedemin ve kendisinin adlarını birleştirerek, nüfusa ismimi Ali İhsan olarak yazdırıyor. İlkokul ve üniversite arkadaşlarım dâhil tüm çevrem bana Mücahit diye hitap eder.

 

 Merak ettiğiniz soruları, sayfanın altındaki formu doldurarak bize iletebilirsiniz:

 

  Adınız, Soyadınız (Gerekli)

   

  E-posta Adresiniz (Gerekli)

   

  Sormak istediğiniz Soru

   

  Sorunuzu Detaylandırabilirsiniz