AK Parti Ankara Milletvekili Arslan:

-“Milletimizde infial uyandıran, hakikatleri yok sayan bu çirkin nitelemeyi şiddetle kınıyor ve kesinlikle reddediyoruz”

-“Oy uğruna bazı çevrelerin oyuncağı olmanın ve tribünlere oynayarak müttefiklik ruhunu baltalamanın hiç kimseye fayda sağlamayacağı unutulmamalıdır”

-“Bizler, geçmişte ve günümüzde olduğu gibi gelecekte de, etnik ve dini farklılıkları zenginlik olarak görmeye, birlik ve beraberlik içinde kardeşçe bir arada yaşamaya devam edeceğiz”

AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan, ABD Başkanı Joe Biden’in 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesini şiddetle kınadığını ve reddettiğini belirterek, “Oy uğruna bazı çevrelerin oyuncağı olmanın ve tribünlere oynayarak müttefiklik ruhunu baltalamanın hiç kimseye fayda sağlamayacağı unutulmamalıdır” dedi.

Arslan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın, 1915 olaylarının yıldönümüyle ilgili yaptığı açıklamada “soykırım” ifadesini kullanmasını değerlendirdi.

“Biden’ın 1915 olaylarını ‘soykırım’ diye niteleme kararı, ikili ilişkilerimizi incittiği gibi müttefikliğe de yakışmamıştır” diyen Milletvekili Arslan, müttefikliğin özen ve irade istediğinin altını çizdi.

Biden yönetiminin, müttefikliğe yakışır bir üslupla Türkiye ile samimiyeti güçlendirmek yerine, aklıselimden uzak tavırlar sergilemesinin kaygı verici olduğuna işaret eden Arslan, “Milletimizde infial uyandıran, hakikatleri yok sayan bu çirkin nitelemeyi şiddetle kınıyor ve kesinlikle reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

Alanlarında uzmanlıkları ve tarafsızlıkları bilinen saygın tarihçilerin araştırmalarının, 1915 olaylarının asla bir “soykırım” diye nitelenemeyeceğini ortaya koyduğunu vurgulayan Ali İhsan Arslan, “Sadece ülkemizdeki değil Rus ve Ermeni arşivlerindeki belgeler de bu gerçeği teyit etmektedir. Arşivleri yok saymak, rakamları abartmak, mesnetsiz ithamlar ve yargısız infaz, uzlaşı zeminini dinamitlemektedir” dedi.

Milletvekili Arslan, Türkiye’nin, savaşın gölgesinde yaşanmış 1915 olayları sırasında, muhtelif etnik grupların maruz kaldığı sıkıntı, acı ve ölümlerin, dönemin koşulları içinde tarafsız ve bütüncül değerlendirilmesinden yana olduğunu kaydederek, Türkiye’nin, konunun tarihçilerden müteşekkil ortak komisyonlar tarafından belgeler ışığında ele alınarak incelenmesi tavrını yineledi.

-“Biden’in son kararı, süreci baltalama riskini bünyesinde barındırmaktadır”

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yöndeki çağrısının da halen geçerli olduğunu hatırlatan Arslan, “Ermenistan yöneticilerinin diasporadaki bazı çevrelerden çekinerek Türkiye’nin çağrısına icabet edemedikleri mevcut ortamda Biden’ın son kararı, süreci baltalama riskini bünyesinde barındırmaktadır” diye konuştu.

AK Parti Milletvekili Arslan, 1915 olaylarını çarpıtarak Türkiye aleyhtarlarının ekmeğine yağ süren bu tür kararlarla mesafe alınmasının mümkün olmadığına vurgu yaparak, “Meseleyi Türkiye düşmanlığından beslenen bazı lobilerin tezviratı doğrultusunda ele almak, o acıları yaşayanların hatırasına saygısızlık; olayların bağlamından koparılarak siyaset malzemesi yapılması ise tarihe ihanettir” ifadelerini kullandı.

“1915 olaylarını soykırım gibi sunmaya çalışanların, sıkıntı ve acıları objektif şekilde ortaya koymak ya da anlamak gibi dertleri yoktur” diyen Arslan, mazide yaşanmış hadiseleri çarpıtmanın ve günümüzdeki siyasi kavgalar için malzeme yapmanın, oy uğruna bazı çevrelerin oyuncağı olmanın ve tribünlere oynayarak müttefiklik ruhunu baltalamanın hiç kimseye fayda sağlamayacağının unutulmaması gerektiğini söyledi.

Ali İhsan Arslan, Batı’nın bu tür yanlış kararlarına ve kışkırtmalarına rağmen Türkiye’nin asla tuzağa düşmeyeceğinin altını çizerek, “Bizler, geçmişte ve günümüzde olduğu gibi gelecekte de, etnik ve dini farklılıkları zenginlik olarak görmeye, birlik ve beraberlik içinde kardeşçe bir arada yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

Temennilerinin Türkiye ve ABD ikili ilişkilerinin ve işbirliğinin, dar görüşlü fanatik grupların heveslerine kurban edilmemesi olduğunu dile getiren Arslan, “Biden yönetimini Türkiye’nin sesini duymaya, aldıkları yanlış kararı yeniden gözden geçirmeye, bu vahim hatayı telafiye çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.