AK Parti Ankara Milletvekili Arslan:

– “Türkiye olarak biz, Ukrayna’da ülkenin toprak bütünlüğünü sağlayacak, bu ülkenin müstakil devlet vasfını koruyacak bir uzlaşının doğmasından yanayız”

– “Enerjide, üretimde, dağıtımda küresel bir keşmekeş var. Biz buna karşı gerekli tedbirleri alırken yerli sanayimizi de güçlendirmeye önem veriyoruz. Türkiye’yi büyütme, güçlendirme mücadelemizi hiç kimse sekteye uğratamayacaktır”

– “Her şeye at gözlüğüyle bakan muhalefetimiz, dünyanın nereye gittiğini göremiyor. Bunlar küresel mücadelenin, güç savaşlarının ne anlama geldiğini de bilmiyorlar”

AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son Ukrayna ziyaretiyle bölgenin ve dünyanın istikrarına katkı sunmaya çalıştığını belirterek, “Türkiye olarak biz, Ukrayna’da ülkenin toprak bütünlüğünü sağlayacak, bu ülkenin müstakil devlet vasfını koruyacak bir uzlaşının doğmasından yanayız” dedi.

Arslan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bölgesinde yaşanan uluslararası meselelere karşı izlediği politikaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son Ukrayna temaslarını değerlendirdi.

Küresel istikrarsızlık ve belirsizliklerin Türkiye’yi de etkilediğini belirterek, yurtiçinde açılış programlarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretiyle de bölgenin ve dünyanın istikrarına katkı sunmaya çalıştığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’ya tarihi önemde kritik bir ziyaret gerçekleştirdiğinin altını çizen Arslan, bu ziyaret vesilesiyle tüm gözlerin Türkiye’ye çevrildiğini kaydetti.

Türkiye ile asırlardır ikili ilişkileri bulunan Ukrayna’nın yeni dönemde büyük güçlerin mücadele sahasına dönüştüğünü ifade eden Arslan, Türkiye’nin kimsenin bir başka ülkeye saldırmasını, başkasının topraklarını işgal etmesini onaylamadığını vurguladı.

Milletvekili Arslan, 11 Eylül’den sonra Afganistan ve Irak’ın işgalinin, Libya ve Suriye’nin içine girdiği iç çatışma ve savaşların bu ülkelere fayda sağlamadığı gibi, dünyanın huzur, refah ve güvenliğini de maalesef artırmadığını aktardı.

“Küresel düzenden şikayet edenler de, ona yön vermek isteyenler de neticede sadece kendi devletlerinin çıkarlarını düşünmektedirler” tespitinde bulunan Ali İhsan Arslan, küresel sistemdeki adaletsizlik, haksızlık ve sömürünün de bu durumdan kaynaklandığını söyledi.

Dünya genelindeki tablonun iç açıcı olmadığı bir dönemin yaşandığına dikkati çeken Arslan, “Ortadoğu istikrarsız, Kuzey Afrika çatışma ve huzursuzluk içinde. Afganistan ve çevresi adeta yeniden patlamaya hazır bir bomba. Balkanlar her an birbirine girecek derecede gergin. Ülkemizin huzuru, bölgemizin huzurundan tümüyle bağımsız değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Ali İhsan Arslan, bölgenin istikrarı, refahı ve güvenliğinin Türkiye’nin istikrarı ve refahı açısından da önemli olduğunu belirterek, “Türkiye olarak biz, Ukrayna’da ülkenin toprak bütünlüğünü sağlayacak, bu ülkenin müstakil devlet vasfını koruyacak bir uzlaşının doğmasından yanayız” dedi.

– “Türkiye, bölgesinde bir güvenlik adası oluşturdu”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, uzlaşı sağlamak için aracılığa hazır olduğunu taraflara ilettiğini anımsatan Milletvekili Arslan, “Türkiye’nin bu girişiminin hem Transatlantik hem de Avrasya taraflarının ciddiye alması herkesin yararınadır. Türkiye, bölgesinde bir güvenlik adası oluşturdu, bunu muhafaza etme konusunda da kararlıdır” ifadesini kullandı.

Arslan, Türkiye’nin tek bir kampa angaje olamayacak kadar küresel sistemin içerisinde olduğuna vurgu yaparak, şöyle devam etti:

“Ukrayna, Suriye, Kazakistan ve Libya’da Rusya ile pekala farklı yaklaşımlar içinde olabiliyoruz. Ama bu, Rusya ile turizm dahil ciddi ekonomik münasebetimizin olmasına engel değildir. Hakeza Çin ile de görüş farklılığına rağmen ilişkilerimiz sürüyor ve sürecektir. AB ülkeleri, dış ticaretimizde en büyük oranı teşkil ediyor. NATO’nun önemli bir üyesiyiz. Uluslararası anlaşmalarla belirlenmiş siyasi yapımızı koruma kararlılığımız sürüyor.”

“Türkiye çok yönlü, çok partnerli, çok taraflı bir ülkedir” ifadesini kullanan AK Parti Milletvekili Ali İhsan Arslan, bu vasfın kaybedilemeyeceğini, maharetin anlaşmazlıkları çatışmaya varmadan, karşılıklı menfaatleri koruyarak en kısa sürede gidermek olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Filistinlilerin haklarını savunmaya devam edeceğini, Kudüs’ün İsrail’in başkenti yapılmasına tepki göstereceklerini dile getiren Arslan, ama bu durumun İsrail, Ermenistan veya başka bir ülke ile yeni bir süreç başlatılmasına da engel oluşturmadığının altını çizdi.

Dünyanın değiştiği bir süreçten geçildiğini, bölgede ve başka sahalarda siyasi yapıların alt üst olduğunu anlatan Arslan, bu konjonktüre uygun yeni yol haritaları, yeni güzergahların belirlenmesi gerektiğini söyledi.

– “Her şeye at gözlüğüyle bakan muhalefetimiz, dünyanın nereye gittiğini göremiyor”

Kimilerinin ilişiklerin ilerlemesini çelişki olarak değerlendirdiğini aktaran Milletvekili Arslan, “Biz ise bu tür gelişmeleri, değişen dünya koşullarına ayak uydurma, ihmal edilmemesi gereken bir güncelleme olarak görüyoruz. Her şeye at gözlüğüyle bakan muhalefetimiz, dünyanın nereye gittiğini göremiyor. Bunlar küresel mücadelenin, güç savaşlarının ne anlama geldiğini de bilmiyorlar” ifadelerini kullandı.

Arslan, AK Parti olarak yeniden şekillenen küresel sistemde Türkiye’nin en avantajlı konumda yerini almasının, ilk 10 ekonomi arasına girmesinin, milletin refahını yükseltmenin, ülkede güvenlik ve huzuru artırmanın mücadelesini verdiklerinin altını çizdi.

Türkiye’nin, dünyadaki eğilime adapte olarak ihracata dayalı bir ekonomiye geçtiğini hatırlatan Ali İhsan Arslan, üretimi, istihdamı, ihracatı artırmaya yönelik bu politikaların meyvelerini vermeye başladığını kaydetti.

Arslan, 2022 ocak ayı ihracatının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17.3 artarak 17.6 milyar dolar olduğu, dış ticaret hacminin de geçen yıla oranla yüzde 38 artışla 45.6 milyar dolara yükseldiği bilgisini verdi.

Yaşanan süreçte bazı sıkıntılar olabileceğini ifade eden Arslan, “Fakat yeni model oturduğunda, ihracatımız arttığında, küresel manada fiyatlar istikrara kavuştuğunda, bu rakamların vatandaşımıza doğrudan etkisini de göreceğiz” dedi.

Tüm bunlar yaşanırken muhalefetin ise hep küçük hesaplar peşinde olduğuna işaret eden Arslan, “Enerjide, üretimde, dağıtımda küresel bir keşmekeş var. Biz buna karşı gerekli tedbirleri alırken yerli sanayimizi de güçlendirmeye önem veriyoruz. Türkiye’yi büyütme, güçlendirme mücadelemizi hiç kimse sekteye uğratamayacaktır” sözlerine yer verdi.