AK Parti Ankara Milletvekili Arslan:

– “Eski sistem tam manasıyla Parlamenter sistem de değildi. Vesayet güçlerini, koalisyonları diri tutmaya, ülkeyi istikrarsızlaştırmaya matuf son derece zararlı bir yönetim tercihiydi”

– “Bir tarafta parlak bir gelecek, büyük bir vizyon, geniş bir ufuk sunan AK Parti ve Cumhur ittifakı… Öte tarafta eskiyi, tedavülden kalkmışı geri getirmeyi vaat eden ittifak”

– “Milletimiz müsterih olsun, küresel enflasyonun, salgın sürecinin yol açtığı ekonomik sorunlardan çıkacağız”

AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan, Türkiye’deki eski yönetim sisteminin tam manasıyla parlamenter sistem de olmadığını belirterek, eski sistemin vesayet güçlerini, koalisyonları diri tutarak, ülkeyi istikrarsızlaştırmaya matuf son derece zararlı bir yönetim tercihi olduğunu söyledi.

Arslan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, altı muhalefet partisinin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” iddiasıyla gerçekleştirdikleri toplantıyı değerlendirdi.

Muhalefet partilerinin güç birliği yapmasının bir demokrasi örneği olduğunu ifade eden Arslan, ancak bu toplantının 28 Şubat’ta gerçekleştirilmesinin zamanlama olarak manidar olduğunu söyledi.

Arslan, “Muhalefet bu millete yapılan postmodern darbe tarihinde bir araya gelerek adeta millete meydan okudular” ifadesini kullandı.

Söz konusu partilerin buluşmasının temel sebebinin deklare edildiği gibi eski sistemi geri getirmek olduğunun altını çizen Ali İhsan Arslan, “Bilerek Parlamenter sistem demiyorum… Eski sistem tam manasıyla Parlamenter sistem de değildi. Vesayet güçlerini, koalisyonları diri tutmaya, ülkeyi istikrarsızlaştırmaya matuf son derece zararlı bir yönetim tercihiydi. Onu geri getirmek faili meçhulleri, gözaltında kayıpları, işkenceyi, darbeyi ve ekonomik krizleri hortlatmak demektir” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti’nin yönetim sistemini değiştirerek yalnız işleyişi değil bir zihniyeti de sona erdirdiklerine vurgu yapan Arslan, “Millete karşı vâsilik iddiasında bulunanların, millete tepeden bakanların iktidarlarına da son verdik” dedi.

Milletvekili Arslan, 6 muhalefet partisini bir araya gelmesinin tek amacının da dile getirdiği eski ayrıcalıklara yeniden kavuşmak olduğunu ifade ederek, “Onların amacı ne milletin ne Türkiye’nin geleceği, huzuru ve refahı… Sadece Tayyip Erdoğan ve AK Parti karşıtlığı üzerine siyaset yapıyorlar… Tek vaatleri ve projeleri 2023’te Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’yi iktidardan düşürmek olanların nasıl tehlikeli bir oyun oynadıkları gün geçtikçe daha çok açığa kavuşuyor” diye konuştu.

Muhalefet partilerinin söz konusu ittifakından dış politika vizyonu, ekonomik program ve kalkınma modeli çıkmadığını vurgulayan Arslan, “Varsa yoksa eski sistem geri gelsin, 90’lar geri dönsün. Hani şu 5 Nisan ve 2001 krizlerini doğuran… 28 Şubat darbesine ortam hazırlayan… Sivas ve Gazi olaylarına vesile olan… Pek çok faili meçhule, hukuksuzluğa yol veren, sistem geri dönsün diye ittifak ediyorlar. Milletimiz bu oyunu görüyor” ifadelerini kullandı.

Milletin eskiyen, köhneleşen, kriz ve istikrarsızlık doğuran eski düzeni ve eski zihniyetteki partileri istemediğinin altını çizen Arslan, “Ancak şunu unutmasınlar ki kimse Türkiye’yi büyüme, kalkınma, güçlenme yolundan geri döndüremez, döndüremeyecek de” uyarısında bulundu.

Arslan, milletin 2023’te bu 6 muhalefet partisine cevap vereceğini ve bu partilerin bir daha kendilerine gelemeyeceğini belirterek, “Bir tarafta parlak bir gelecek, büyük bir vizyon, geniş bir ufuk sunan AK Parti ve Cumhur ittifakı… Öte tarafta eskiyi, tedavülden kalkmışı geri getirmeyi vaat eden ittifak. Milletimiz ikisi arasındaki farkı çok net görüyor” dedi.

Koronavirüs salgınının bitmek üzere olduğunu, küresel enflasyon ve bölgedeki çatışmaların da sona ermesiyle Türkiye’yi etkileyen harici sebeplerin ortadan kalkacağını dile getiren Milletvekili Arslan, ekonomide alınan tedbirler ve desteklemelerle yaraların sarılacağını, büyüyen ihracat ve üretim rakamlarıyla da Türkiye’nin kısa sürede gelişmiş ülkeler arasına gireceğini dile getirdi.

Arslan, “Milletimiz müsterih olsun, küresel enflasyonun, salgın sürecinin yol açtığı ekonomik sorunlardan çıkacağız. AK Parti iktidarlarının temel özelliği olan, bizim yükselttiğimiz refah, iktisadi gelişme çıtasını daha da yukarılara taşıyacağız” diye konuştu.