AK Parti Ankara Milletvekili Arslan:

“Türkiye, sürdürülemez aşamaya gelen işgalin, yaptırım savaşının en kısa zamanda bitmesi için elinden geleni yapıyor”

“Rusya’ya yaptırım furyasının, Avrupa’da akıldışı reflekslere yol açması da düşündürücüdür”

“Ukraynalıları çiçeklerle karşılayan Batı’nın, Afganlara, Suriyelilere kapıları kapatması, botları delerek jiletli teller çekerek onları engellemesi ikiyüzlülüktür”

“Hükümetimiz, bu süreci en az hasarla atlatmak için gerekeni yapmaktadır. Alt yapısını güçlendirdiğimiz, eksik gediklerini giderdiğimiz ülkemizin, siyasi istikrar, devamlılık ve milletimizin desteği sayesinde, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına gireceğini hep birlikte göreceğiz”

AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Rusya’ya yaptırım furyasının Avrupa’da akıl dışı reflekseler yol açtığını belirterek, “Türkiye, sürdürülemez aşamaya gelen işgalin, yaptırım savaşının en kısa zamanda bitmesi için elinden geleni yapıyor” dedi.

Arslan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını ve bunun küresel ve bölgesel politikalara yansımalarını değerlendirdi.

Dünyanın çok büyük değişimlere gebe olduğu bir dönemde Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte yepyeni sorunlarla karşılaşılmaya başlandığını dile getiren Arslan, krizlerin, yaptırımların tüm ülkeleri etkilediğinin altını çizdi.

Türkiye’nin tarafsızlığına özen gösteren bir pozisyonda bulunduğuna vurgu yapan Milletvekili Arslan, “Ülkemiz, gerekli önlemleri almaktadır. İstikrarımızı koruyarak bu zorlu dönemi de fırsata çevireceğiz” dedi.

Küresel dünyada savaşın sadece taraflara zarar vermediğini, yaptırımlardan diğer ülkelerin de zarar gördüğünü ifade eden Ali İhsan Arslan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan gelişmelerin Türkiye’yi de olumsuz etkilediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşananlara dair “işgale de yaptırımlara da karşıyız” ifadesini kullandığını anımsatan Arslan, şöyle devam etti:

“Rusların kredi kartlarının bloke edilmesi ülkemize gelen turistleri de etkiliyor. Yaptırımlar o ülkeyle ticaret yapan herkesi çıkmaza sürüklüyor. ABD ve İngiltere Rusya’dan aşama aşama petrol ve gaz alımını yıl sonuna kadar durdurdu. Rusya da bazı hammaddelerin ülke dışına çıkışını sınırlandırdı. Dünyadaki petrol fiyatları da hızlı bir şekilde yükselişe geçti. Hiçbir devlet, hiçbir birey “petrolün yükselişinden bana ne” diyemez. Brent petrolün yükselmesi, gıdadan gübreye, tarım ve hayvancılıktan turizme kadar sektörleri teker teker vuruyor, hesapları, kitapları alt üst ediyor.”

AK Parti Milletvekili Arslan, “ABD ve Avrupa’nın son enerji yaptırımları, küresel ekonomi üzerindeki karabulutları fırtınaya çevirme riski taşımaktadır. Krize çözüm bulunmazsa, küresel enflasyonun yükselecek, tüm sektörler birer birer çöküşe geçecek” uyarısında bulundu.

Türkiye’nin Rusya ve Batı’ya aldıkları kararlardan vazgeçmeleri tavsiyesinde bulunduğunu yineleyen Arslan, taraflardan öfkeyle, kinle değil akılla, sorumluluk bilinciyle hareket etmelerini, basiretli şekilde düşünmelerini, karar vermelerini beklediklerinin altını çizdi.

Sorunların kesin bir uzlaşmayla çözüme kavuşmasının en büyük temennileri olduğunu kaydeden Arslan, Rusya ve Ukrayna’nın Antalya’daki Diplomasi Forumu’nda bir araya gelmesinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasiyi aktif biçimde kullanarak ateşkesi ve normalleşmeyi sağlamaya çalıştığına işaret eden Arslan, “Kimi zaman Putin ve Ukrayna tarafıyla kimi zaman da Batı ile gerek yüz yüze gerek telefon trafiğiyle bir araya gelip küresel bir krize dönüşen bu savaşın sona ermesi için çabalıyor. Türkiye, sürdürülemez aşamaya gelen işgalin, yaptırım savaşının en kısa zamanda bitmesi için elinden geleni yapıyor” ifadelerini kullandı.

“Utanç verici tuhaf uygulamalar da dikkatimizi çekti”

“Rusya’ya yaptırım furyasının, Avrupa’da akıldışı reflekslere yol açması da düşündürücüdür” diyen Arslan, “Devletlerin hava sahalarını kapattığı, ekonomik tedbirler aldığı bu süreçte utanç verici tuhaf uygulamalar da dikkatimizi çekti. Kimisi büyük besteci Çaykovski’yi yasakladı, kimisi ünlü romancı Dostoyevski’yi eğitim programından çıkarmaya kalkıştı. Bir film platformu Tolstoy’un ünlü romanı Anna Karenina’nın çekimlerini durdurdu. ABD menşeli etkili sinema sitesi, ünlü yönetmen Tarkovski’yi listelerinden çıkardı” değerlendirmesinde bulundu.

Ali İhsan Arslan, “Bu denli ilkel ve çağdışı uygulamalara imza atan Batı’nın fabrika ayarlarına geri dönmesinden, tıpkı eski dönemlerdeki gibi kitap yakma, kitap yazanları idam etme geleneğini hortlatmasından endişe duyuyoruz” dedi.

“Sanat, kültür, edebiyat evrenseldir, tüm insanlığı ilgilendirir. Eseri ortaya koyanın kimliği, mensup olduğu ulusu, eserin kıymetini zedelemez” diyen Arslan, siyasi kavgaların kültür ürünlerine düşmanlığa dönüşmesinin dünyanın geleceği konusundaki kaygıları artırdığını kaydetti.

Batı’nın mülteci meselesinde de çifte standart uyguladığına işaret eden Arslan, “Kadın, yaşlı ve çocuklara tabii ki kucak açmak gerekiyor. Ancak Ukraynalıları çiçeklerle karşılayan Batı’nın, Afganlara, Suriyelilere kapıları kapatması, botları delerek jiletli teller çekerek onları engellemesi ikiyüzlülüktür” ifadelerini kullandı.

Kriz ortamlarında insanların temel ihtiyaç maddelerini giderme telaşına düştüğünü, enerji fiyatlarındaki artış ve yaptırımlarla beraber yükselen enflasyonun tüm yönetimleri kara kara düşündürdüğünü dile getiren Arslan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hükümetimiz, bu süreci en az hasarla atlatmak için gerekeni yapmaktadır. Alt yapısını güçlendirdiğimiz, eksik gediklerini giderdiğimiz ülkemizin, siyasi istikrar, devamlılık ve milletimizin desteği sayesinde, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına gireceğini hep birlikte göreceğiz.”