-AK Parti Ankara Milletvekili Arslan:

-“Türkiye’miz hem bölgesel ve küresel çatışma alanlarındaki varlığı ve etkinliği, hem müttefiklerimizin beklentileri bakımından, 14 Haziran’daki zirvenin gözde ülkelerinden biridir”

-“Yeni bir dönem başlarken gerek askeri gücü gerek köklü medeniyet birikimi ile ülkemizin NATO içindeki yeri, aktivitesi gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır”

AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan, 14 Haziran’da Brüksel’de toplanacak NATO Zirvesi’nin önemine dikkati çekerek, “Türkiye’miz hem bölgesel ve küresel çatışma alanlarındaki varlığı ve etkinliği, hem müttefiklerimizin beklentileri bakımından, 14 Haziran’daki zirvenin gözde ülkelerinden biridir” dedi.

Arslan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, 14 Haziran’da Brüksel’de toplanacak NATO Zirvesi’ni ve Zirve kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleştirilecek ikili görüşmeyi değerlendirdi.

Brüksel’deki NATO Zirvesi’nin sadece Türkiye ve bölge için değil dünya siyaseti, küresel salgın ve küresel ekonomi açısından da büyük önem taşıdığına dikkati çeken Arslan, Türkiye’nin 69 yıldır bünyesinde yer aldığı NATO’nun önemli bir üyesi olduğunun altını çizdi.

Milletvekili Arslan, Brüksel’deki zirvenin, NATO’nun geleceği, yeni misyonu, 2030 yılı ve sonrasına ilişkin planlama gibi konularda üyelere birbiriyle görüş teatisi ve istişare imkanı sunacağını dile getirdi.

Soğuk Savaş’ın sona ermesinin, SSCB’nin ve doğal olarak Varşova Paktı’nın tarih sahnesinden silinmesinin, NATO’yu ontolojik bir boşluğun içine ittiğine işaret eden Ali İhsan Arslan, konjonktürdeki köklü değişikliğin akabinde zaman zaman askeri müdahalelerle varlığını kanıtlamaya çalışan NATO’nun giderek pasifleştiğini kaydetti.

-Biden döneminde ABD ve küresel kuruluşlar

“Biden’den önceki dönemde AB ile NATO arasındaki bağların zayıflamasını, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ‘NATO’nun beyin ölümü’nden söz etmesini, kimi üyelerdeki kafa karışıklığının ve bocalamanın dışa vurumu olarak değerlendirebiliriz” ifadelerini kullanan Milletvekili Arslan, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“2010 yılında belirlenen NATO konseptinde Çin’in yükselişinin öngörülememesi, ittifakın zafiyetinin ve acziyetinin artmasına sebebiyet vermiştir. Bu süreçte Çin’in aşırı büyümesi ve güçlenmesi, Rusya’nın askeri genişlemesi, salgının yıkıcı etkileri, NATO’nun öneminin tekrar idrak edilmesini sağlamıştır. Biden döneminde ABD’nin, NATO ile beraber AB’yi, ayrıca Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Sağlık Örgütü gibi küresel kuruluşları eski konumlarına getirmek için yeni bir çalışma içerisine girdiğini gözlemliyoruz.”

Arslan, 14 Haziran’daki zirvede, gidişat ve istikametin belirleneceğini, “Yeni Soğuk Savaş” diye tarif edilen küresel düzende NATO’nun yeri, misyonu ve yeni ittifakların da Brüksel’deki istişarelerde şekilleneceğini belirterek, “Çin, Rusya gibi güçlerin etkinliklerinin daraltılması, yeni ekonomik işbirliklerinin belirlenmesi, Doğu Akdeniz, Karadeniz gibi ihtilaflı sahalardaki stratejilerin saptanması da Brüksel’deki zirvenin gündeminde olacak” dedi.

-“Türkiye’miz Brüksel’deki NATO Zirvesinin gözde ülkelerinden biridir”

“Türkiye’miz hem bölgesel ve küresel çatışma alanlarındaki varlığı ve etkinliği, hem müttefiklerimizin beklentileri bakımından, 14 Haziran’daki zirvenin gözde ülkelerinden biridir” diyen Milletvekili Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasında yapılacak ikili görüşmenin de zirveye ayrı bir önem kattığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’in tanışıklıklarının Obama dönemine uzandığını ve Brüksel’deki görüşmenin iki liderin yüz yüze ilk görüşmesi olarak hatırlanacağına dikkati çeken AK Parti Milletvekili Arslan, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“Türkiye ve ABD, aralarındaki müttefiklik ilişkisine karşın bazı konularda görüş farklılıklarına da sahip oldukları biliniyor. Türkiye’nin NATO müttefiki gibi davranmadığını ileri sürenlerin, esasen kendilerinin müttefiklik ruhuyla bağdaşmayacak tavırlar sergilediklerini, bunları somut Türkiye aleyhtarlığına dönüştürdüklerini unuttuklarını görmek bizleri elbette üzmektedir. Bizler Brüksel’de yapılacak ikili görüşmenin, ABD-Türkiye arasındaki ihtilafların azaltılmasına, karşılıklı hassasiyet ve kaygıların yapıcı bir üslupla göz önüne alınmasına, ikili ilişkilerin güçlendirilmesine vesile olmasını diliyoruz. Hakeza bazı AB ülkelerinin de Türkiye aleyhtarlığını iç politika malzemesi yapmayı bırakmalarını, aynı ittifak bünyesinde olduğumuzu hatırlamalarını temenni ediyoruz.”

“Ülkemizin NATO içindeki yeri, aktivitesi daha da önem kazanmaktadır”

Milletvekili Arslan, Türkiye’nin Brüksel’deki NATO Zirvesi’ne hayli istekli, hayli umutlu biçimde gittiğinin altını çizerek, “Yeni bir dönem başlarken gerek askeri gücü gerek köklü medeniyet birikimi ile ülkemizin NATO içindeki yeri, aktivitesi gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. ABD’nin yanı sıra AB üyesi ülkelerin de bu gerçekler üzerinden hareket etmelerini ümit ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye, müttefiklerin birbirlerinin hassasiyetlerini gözettikleri, birbirlerine husumeti terk ettikleri, birbiriyle dayanışmayı önceledikleri bir NATO’nun çok daha güçlü olacağından emindir” diyen Arslan, Brüksel’deki zirveye bu inançla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve tüm heyetine başarılar diledi.