-AK Parti Ankara Milletvekili Arslan:

-“Uluslararası hukukun alenen çiğnenmesine müsaade edilmemeli; Filistinlilere yönelik baskı ve zulme mutlaka son verilmelidir”
-“Ülkemiz, ekonomimizin sağlam, dirayetli yapısı sayesinde, salgın dönemindeki sancıların krize dönüşmesine izin vermemiştir”
-“Komplekslerden, husumetlerden, kendi küçük çıkarlarından uzakta bütünüyle Türkiye’yi yansıtan, milletimizin tamamının gönül rahatlığıyla evet diyebileceği bir anayasayı hazırlayacağız”

AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan, Ramazan bayramı vesilesiyle yayımladığı video mesajda İsrail’in Filistinlileri hedef alan son saldırılarına tepki göstererek, “Uluslararası hukukun alenen çiğnenmesine müsaade edilmemeli; Filistinlilere yönelik baskı ve zulme mutlaka son verilmelidir” dedi.

Arslan, sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı mesajıyla, tüm vatandaşların Ramazan Bayramı’nı tebrik etti.

Arslan, “Rabbim tuttuğunuz oruçları, ibadetlerinizi kabul ve makbul eylesin. Bu bayram, Filistinli kardeşlerimize hâssaten dua ediyorum. İsrail’in Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilerin evlerine yönelik çirkin saldırıları, hepimizi derinden yaralamıştır” diye konuştu.

İşgalcilerin, Müslümanların kutsal mabedine, ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya ve orada ibadet halindeki Müslümanlara yaptıkları saygısızlık ve zulüm karşısında, sessiz kalamayacaklarının altını çizen Arslan, pandeminin Türkiye’ye etkisi hakkında ise “Ülkemiz, ekonomimizin sağlam, dirayetli yapısı sayesinde, salgın dönemindeki sancıların krize dönüşmesine izin vermemiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, 2023 seçimleri öncesinde yeni bir Anayasa yapmakta kararlı olduklarına da dikkati çekerek, “Komplekslerden, husumetlerden, kendi küçük çıkarlarından uzakta bütünüyle Türkiye’yi yansıtan, milletimizin tamamının gönül rahatlığıyla evet diyebileceği bir anayasayı hazırlayacağız” dedi.

-“Filistinli kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacağız”

Milletvekili Arslan, Türkiye’nin, bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunun altını çizerek, “Nitekim Cumhurbaşkanımız İsrail’in bu menfur saldırılarına karşı etkin bir şekilde harekete geçilmesi çağrısında bulunmuş; akabinde de gerekli temaslara başlamış bulunmaktadır. Filistinli kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacağız. Onların hak ve hukuklarına sahip çıkmaya; bölgedeki gelişmeleri yakinen takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

AK Parti Milletvekili Arslan, koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl da Ramazan ayı ve bayramın tedbirler çerçevesinde evlerde geçirildiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Ramazan ve bayramda, kucaklaşma ve muhabbet, tabii ki önemlidir. Ancak toplum sağlığı, dînen de çok daha önemli, çok daha öncelikli bir konudur. Bu nedenledir ki, milletçe, toplu iftarlardan ve bayram ziyaretlerden bu yıl da uzak durmayı tercih ettik. Ramazan’ı, inşallah gelecek yıldan itibaren yine kalabalık iftar sofralarıyla, teravihlerle, bayramlaşmalarla coşkulu bir şekilde ifa edebileceğimize inanıyorum. Bunun için yaygın bir aşılamanın gerçekleştirilmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla çok farklı ülkelerle yaptığımız aşı anlaşmaları neticesinde, haziran ayından itibaren ülkemizde aşılama işlemlerinin daha da hızlanacağı bir süreç başlayacak.”

Milletvekili Arslan, muhalefetin hiçbir veriye dayanmadan ortaya attığı iddialara itibar edilmemesini isteyerek, muhalefetin iddialarının aksine Türkiye’nin, nüfusa oranla aşılamada en başarılı ülkelerden birisi olduğuna vurgu yaptı.

Yerli aşıların da devreye girmesiyle artık normalleşme yolunda daha hızlı adımlar atılacağını kaydeden Arslan, bu durumun aynı zamanda ekonomide de rahatlık manasına geleceğini söyledi.

-“Türkiye, salgın karşısında başarılı sınav verebilen ülkelerden biri olmuştur”

Arslan, “Türkiye 2018 yılında küresel daralmaya bağlı olarak bir sıkıntıya girmiş fakat 2019 sonunda toparlanıp yeniden ekonomik büyümeye geçmişti. Dünyanın tamamında olduğu gibi bizde de salgın ekonomik toparlanma ivmemize maalesef darbe vurdu. Bununla birlikte şunu da unutmayalım: Türkiye bu zor dönemde, hem ekonomisini hem sağlık sistemini ayakta tutarak, salgın karşısında başarılı sınav verebilen ülkelerden biri olmuştur” açıklamasında bulundu.

Ali İhsan Arslan, Türkiye’nin başarılarından rahatsız olanların, salgından bile medet umar hale geldiklerini ifade ederek, “Ama hamdolsun, onların bu hevesleri yine kursaklarında kaldı. Ülkemiz, ekonomimizin sağlam, dirayetli yapısı sayesinde, salgın dönemindeki sancıların krize dönüşmesine izin vermemiştir” dedi.

Bu süreçte Ekonomi Kalkanı Paketi, kısa çalışma ödeneği, kredilerin ertelenmesi gibi pek çok tedbirle çalışanların, esnafın, üreticinin yanında olduklarını anlatan Milletvekili Arslan, mesajında şunları kaydetti:

“Salgın süresince tam kapanma isteyenler, Ramazan ayında hükümetimizin kararına bu sefer muhalefet etmeye başladılar. Onların amacı salgını kontrol etmek asla değil; insanlarımızın menfaatini, çalışanlarımızın hakkını da düşünmüyorlar. Her fırsatta kaos çıkarmanın, hayatı durdurmanın, krizlerle siyasi rant elde etmenin derdindeler. 19 yılda olduğu gibi bu salgın boyunca da geçici öneriler dışında, aklı başında ve işe yarar hiçbir proje üretmediler. Şimdi de dış politika üzerinden yersiz ithamlarda bulunuyorlar. Yeniden şekillenen küresel sistemde Türkiye’nin dışlanmasının hayalini kuruyorlar.”

Arslan, küresel siyasetin, küresel ekonominin yön arayışı içinde olduğu bir dönemin yaşandığına dikkati çekerek, Amerika Birleşik Devleti Başkanı Joe Biden ile birlikte bölgede ve dünyada, politika değişikliklerinin gerçekleşmeye başladığını kaydetti.

Milletvekili Arslan, “Yeni ittifaklar, yeni imkanlar, yeni fırsatlar ortaya çıkarken Türkiye, şekillenme sürecindeki bu dönemde de elbette, kazanımlarını aynen koruyacak, milli menfaatlerinin gereğini yerine getirecektir. Türkiye’nin Akdeniz’deki ve bölgemizdeki hassasiyetlerini tüm taraflara anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

-2023 seçimleri öncesinde anayasayı şekillendirmek istiyoruz”

Avrupa Birliği ve ABD’den, ilişkileri en üst düzeye çıkarmanın herkesin yararına olacağını daha iyi idrak etmelerini umduklarını dile getiren Arslan, “Türkiye olarak biz, salgın sonrası konjonktürüne hazırız. Bu yolda yeni anayasa çalışmalarını da hızlandırarak 2023 seçimleri öncesinde milletimize yakışan, ülkemizi yeni küresel sisteme taşıyacak bir anayasayı şekillendirmek istiyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde kapsayıcı, kucaklayıcı, milletin tamamının hassasiyetlerini gözeten bir sivil anayasa yapmakta kararlı olduklarının altını çizen Milletvekili Arslan, AK Parti’nin kendi teklifini dayatmaktan ziyade kutuplaşmaları bir tarafa bırakan, diğer partileri de sürece katan bir anlayışla hareket ettiğini söyledi.

Arslan, “Komplekslerden, husumetlerden, kendi küçük çıkarlarından uzakta bütünüyle Türkiye’yi yansıtan, milletimizin tamamının gönül rahatlığıyla evet diyebileceği bir anayasayı hazırlayacağız. Demokratik hayatımız, siyasi tecrübemiz, milli meselelerde bir araya gelebilen karakterlerimiz, en önemlisi de küresel şartlar ve imkanlar bizi buna sevk ediyor” ifadelerini kullandı.
“Gençlerimizin bizden beklentileri büyük” diyen Ali İhsan Arslan, dijital kültürün, yeni bilgi teknolojilerinin, yeni ekonomi ve savunma projelerinin egemenliğindeki bir dünyada bu köhneleşmiş anayasayla yer almanın mümkün olmadığına vurgu yaptı.

Türkiye’yi geleceğe taşıyacak, gücünü artıracak, kalkındıracak bir anayasayı yapacaklarına olan inancını dile getiren Arslan, “Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor; hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum” ifadeleriyle mesajını tamamladı.