AK Parti Ankara Milletvekili Arslan:

– AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan: “Bu süreçte birileri yıkılacak ama Türkiye dimdik ayakta kalacak. Bu süreci bir atılım, gelişme döneminin başlangıcı haline getirebiliriz. Küresel ortam buna müsait”

– “Cumhurbaşkanımızın öteden beri büyük önem verdiği ve son yıllarda büyük bir dönüşüm geçiren sağlık sistemimizin güçlülüğü, alınan tedbirler, devletimiz ve milletimizin el ele olması sayesinde salgının bizi teslim almasını engelledik”

19 Mayıs 2020 – AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan, koronavirüs, küresel kriz, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı, Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’deki enerji çatışmaları ve OPEC üyelerinin petrol savaşlarının tüm dünya gibi Türkiye’yi de ekonomik olarak etkilediğini belirterek, “Türkiye, salgın sürecini atılıma dönüştürebilir. Bu süreçte birileri yıkılacak ama Türkiye dimdik ayakta kalacak. Hatta bu süreci bir atılım, gelişme döneminin başlangıcı haline getirebiliriz. Küresel ortam buna müsait” dedi.

Arslan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla video konferans ile gençlerle buluştu.

Gençlerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Arslan, “Sadece salgın ya da bir felaket anında değil, milli ve dini bayramlarda da, aramızdaki görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak, milletçe tek yürek olmayı daima başarma hasletimizle, ne kadar övünsek az” ifadesini kullandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla Kurtuluş Savaşımızın fitilini ateşlediği o tarihi günü, daha sonra bir bayram olarak gençlere armağan etmesinin son derece anlamlı bir olay olduğunu anlatan Milletvekili Arslan, “Zira gençler, geçmişte olduğu gibi günümüzde de, bu milletin, bu ülkenin teminatı. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı da, aziz milletimizin, kendi geleceğini siz gençlere emanet ettiğinin; sizlere güvendiğinin her yıl vurgulanması anlamına geliyor” dedi.

Gençlerin milletin geleceğe ilişkin hedef ve hayallerini gerçekleştirecek, tarihi birikimi gelecek yüzyıllara taşıyacak kişiler olduğunu kaydeden Arslan, siyasetçilerin, devlet adamlarının “gençlik, dinamizm; yenilik, taze fikirler” demek olan gençlerle bir araya gelmesinin, gençlerin fikirlerini almasının önemine işaret etti.

Ali İhsan Arslan, tecrübeyle dinamizmi birleştirenlerin başarılı olduğuna, kendilerini sürekli güncelleyen ve yenileyenlerin başkalarına kıyasla hep bir kaç adım önde olduğunu belirterek, “Hangimiz ne işi yaparsak yapalım, branşımız ya da okuduğumuz bölümler ne olursa olsun, unutmayalım ki, hepimiz bu vatanın evladıyız. İnsanları dışlamamak, hiç kimseyi ötekileştirmemek; farklılıkları normal karşılamak, imkan dahilinde herkesi kucaklamak; tavır ve yaklaşımlarımızda insan odaklı olmak, sadece siyasette değil, gündelik hayatta da büyük önem taşıyor” tavsiyesinde bulundu.

Milletvekili Arslan, yaşanılan salgın hastalık döneminin kişilere pek çok şeyi düşünmek için fırsatlar verdiğini, hekimlerin, bilim insanlarının başarılı çalışmalarına tanıklık ederken, Türkiye’nin yetiştirdiği, bu ülkenin okullarında okuyan, hocalarında eğitim alan ne kadar zengin bir insan kaynağının olduğunu yeniden hatırlandığını söyledi.

Günümüzde devletlerin, milletlerin, topyekûn insanlığın zor günlerden geçtiğinin, çetin sınavlar verdiğinin altını çizen Arslan, Türkiye’nin de diğer ülkeler gibi bir yandan Koronavirüs ile mücadele ederken diğer yandan da salgından kaynaklı ekonomik, toplumsal meselelerle uğraştığına işaret etti.

Küresel ekonomi ve küresel siyasetin, uzun süredir alarm verdiğini aktaran Arslan, 2008 yılındaki finansal krizin, bunun sinyallerinden biri olduğunu anlattı.

-“Krizlerin ceremesini tüm uluslar çekiyor”

“Başta Çin’in ihracata dayalı ekonomisinin, Avrupa ve Amerika’nın finans, bankacılık, kredilendirmeye dayalı krizlerinin ceremesini yeryüzündeki tüm uluslar, devletler de çekiyor” diyen Arslan, şöyle konuştu:

“Ortadoğu’da, Asya’da sona ermeyen savaşlar, çatışmalar milyonlarca insanın ölmesine, mülteci durumuna düşmesine neden oldu. Batı ülkeleri ekonomik ihtiyaçları karşılayamayınca, küresel ve bölgesel çatışmaları sona erdiremeyince çareyi, bir dış düşman icat etmekte; bu çerçevede İslam düşmanlığına, yabancı ve mülteci karşıtlığına göz yummakta buldu.

Kendi sınırlarını korumak için savaşları, çatışmaları başka coğrafyalarda, mazlum milletlerin sırtında gerçekleştiren Küresel Güçler bir anda sınır tanımayan virüs tehdidiyle baş başa kaldı. Küresel salgın, esas itibarıyla küresel ekonomideki ve küresel siyasetteki tıkanmışlığı tüm dünyaya ifşa etti. Bu salgın döneminde düne kadar herkesin gıptayla baktığı Batı ülkelerinin bile nasıl aciz kaldıklarına, egoistçe davrandıklarına şahit olduk. Amerika Birleşik Devletleri’nde de Avrupa’da da yaşlıların huzurevlerinde adeta ölüme terk edildiklerini, sigortası olmadığı için insanların hastanelerden geri çevrildiklerini gördük.”

– “Türkiye bu süreci iyi yönetti”

Milletvekili Arslan, salgın döneminde Türkiye’de Batı ülkelerindeki gibi insani dramlar yaşanmadığını, salgına karşı ciddi hazırlık yapan Türkiye’nin bu süreci gayet iyi yönettiğini vurguladı.

Arslan, “Cumhurbaşkanımızın öteden beri büyük önem verdiği ve son yıllarda büyük bir dönüşüm geçiren sağlık sistemimizin güçlülüğü, alınan tedbirler, devletimiz ve milletimizin el ele olması sayesinde salgının bizi teslim almasını engelledik” diye konuştu.

Salgınla mücadelenin küresel düzeyde işbirliği gerektirdiğinin altını çizen Arslan, Türkiye’nin bu işbirliğinin gereğini yerine getirdiğini, ABD, İngiltere, İtalya, İspanya dahil, ihtiyaç duyan her ülkeye tıbbi yardım malzemesi göndererek, büyük ülke olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini kaydetti.

Bu süreçte yersiz polemiklerle enerjinin boşa harcanması yerine hep birlikte seferber olunmasının önemine işaret eden Arslan, Batı’da bir kişinin on binlerce dolara mal olan Covid-19 tedavisinin Türkiye’de herkese ücretsiz yapılıyor olmasının bile gurur duyulması gereken bir tablo olduğuna vurgu yaptı.

– “Türkiye dimdik ayakta kalacak”

Korona, küresel kriz, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı, Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’deki enerji çatışmaları ve OPEC üyelerinin petrol savaşlarının Türkiye’yi de sarstığını anlatan Arslan, “Bu süreçte birileri yıkılacak ama Türkiye dimdik ayakta kalacak. Hatta bu süreci bir atılım, gelişme döneminin başlangıcı haline getirebiliriz. Küresel ortam buna müsait” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin potansiyelini harekete geçirerek, üretime teksif ederek başta iktisadi olmak üzere pek çok sahada patlama yapabileceğini belirten Arslan, hep birlikte Türkiye’yi her açıdan daha iyi noktalara taşımaya odaklanmak gerektiğini söyledi.

Arslan, “Her nesil bir sonraki nesle, Allah’ın izniyle, daha iyi bir Türkiye bırakacak. Bizim hedefimiz, siz gençlere, güvenlik sorunlarını asgariye indirmiş; gerekli reformlar eşliğinde daha adil, daha müreffeh; ekonomik, siyasi ve toplumsal istikrarını sağlamış; hepinizin geleceğe umutla bakacağı bir Türkiye bırakmak. Bizler bu hedefi gerçekleştirmek için çalışırken siz değerli gençlerimizin de, kendinizi yetiştirmeye, ufkunuzu, bakış açınızı genişletip derinleştirmeye özen göstereceğinizi biliyoruz” dedi.

Yerli teknoloji ve sanayiyi geliştirmenin gençlerin ellerinde daha anlamlı olacağını sözlerine ekleyen Arslan, koronavirüs sürecinde evlerde bunalan gençlerden biraz daha sabırlı olmalarını istedi.

Gençlerin yaklaşan RamazanBayramını kutlayan Arslan, daha sonra sosyal medya üzerinden görüşmeye katılan gençlerin sorularını yanıtladı.