Yenimahalle’de sanayici iş adamlarıyla bir araya gelen AK Parti Ankara Milletvekili Arslan, referandum kampanyası çerçevesinde çeşitli ziyaretlerde de bulundu.

ANKARA – 23.03.2017 – AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan, İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde ASKANDER bünyesindeki sanayicilere yaptığı konuşmada, “Yeni sistemde Cumhurbaşkanı, gerektiğinde, sanal olarak değil gerçekten hakim karşısına çıkarılabilecek” dedi.

Mevcut sistemde Cumhurbaşkanının herhangi bir durumda yargılanmasının nasıl olacağı hususunun dahi muğlak olduğuna dikkati çeken Arslan, “Bugün Cumhurbaşkanının, eylemleri itibarıyla siyasi sorumluluğu bulunmuyor. Vatana ihanet haricinde Cumhurbaşkanı’nı yargılayamıyorsunuz; Yüce Divan’a gitse bile yargılamak mümkün değil. Yargılama ne zaman başlar, ne zaman biter, ceza alsa bile Cumhurbaşkanlığı düşer mi düşmez mi, hiçbirinin açıklaması yok” diye konuştu.

“18 yaş temsilde adaleti sağlayacak”

“Mücahit Arslan” olarak da bilinen AK Parti Ankara Milletvekili Arslan, Yenimahalle’deki konuşmasının ardından sanayicilerin sorularını da cevapladı.

Arslan, “Seçilme yaşının 18’e indirilmesi ülkemize ne kazandıracak” sorusunu şu sözlerle yanıtladı:

“Türkiye’de 18-24 yaş arasında, 9 milyon 250 bin kişi var. Bu denli büyük bir genç nüfusun mecliste temsilinin olması, temsilin daha adaletli olmasını sağlayacaktır. Gençler, 18’e girdiklerinde yaptıkları tüm işlemlerden sorumlu tutuluyorlar; imza yetkisi, evlenme, cezai sorumluluk vb. birçok hususu buna örnek olarak sunabiliriz. Tüm bu sorumlulukları üstlenen 18 yaşına basmış gençlere seçilme hakkı tanımamak hem haksızlık hem adaletsizlik olur.”

Arslan, gelişmiş ülkelerin çoğunda seçme hakkının yanı sıra seçilme yaşının da 18 olduğunu hatırlatarak, “Biz ülkemizdeki gençlere güveniyoruz. Gelişmekte olan bir ülke olduğumuz için gençlerimize bu hakkı tanımakta geç bile kaldık” dedi.

AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan, gün içerisinde Yenimahalleli Kadınlar Derneği, Kars Kağızman Pazarcılar Derneği’nde sohbetlerin yanı sıra semt sakinlerinden Gündoğmuş ailesini de evlerinde ziyaret etti.