Sincan’da iş adamları, muhtarlar ve vatandaşlarla bir araya gelen AK Parti Ankara Milletvekili Arslan, referandum kampanyası kapsamında çeşitli ziyaretlerde bulundu.

ANKARA – 28.03.2017 AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan, Sincan’da Server Vakfı üyeleri ve bölge muhtarlarına hitaben yaptığı konuşmada “Ülke yönetimde yüksek performans sergileyebilmek için sistem değişikliği şart. Bu sistem Cumhurbaşkanlığı Hükümet modelinde mevcut” dedi.

Parlamenter sistemin yönetimde sürekli yavaşlamalara sebep olduğuna dikkati çeken Arslan, “AK Parti 15 yıllık iktidarı boyunca yaptığı hizmetleri, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yürürlükte olsaydı beş yıl gibi kısa bir sürede gerçekleştirebilirdi. Mevcut sistem tıkanmaya müsait, bürokratik vesayet ortamlarına açık. Şu anki sistem hızlı karar almaya engel olduğu için projelerin gecikmesine sebep oluyor” diye konuştu.

“Bahçeli’nin desteğini aldık”

“Mücahit Arslan” olarak da bilinen AK Parti Ankara Milletvekili Arslan, AK Parti’nin yasa değişikliği için milletvekili yeter sayısına sahip olmadığına değinerek “AK Parti olarak başkanlık sistemini kuruluşumuzdan beri istiyoruz. Ama imkânlar buna el vermedi. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin desteğini aldık. Onun desteği sayesinde sistemi referanduma taşıyabilecek oy çoğunluğunu sağladık. Görüşmeler sonucunda 18 maddelik bir değişiklik paketi oluştu. 16 Nisan’da inşallah EVET ile geçecek bir çalışma ortaya çıktı” dedi.

“Tek adamlık söz konusu değil”

“Ankara Milletvekili Arslan, Server Vakfı’ndaki konuşmasının ardından vakıf üyelerinin ve bölge muhtarlarının sorularını da cevapladı.

Arslan, “Cumhurbaşkanlığı Sistemi tek adamlığı mı getirecek?” sorusuna karşılık olarak “Elbette tek adamlık diye bir şey olmayacak. Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı aldığı kararlardan sorumlu tutulmuyor. Vatana ihanet suçundan yargılanabiliyor, o suçun ne olduğu da anayasada belirtilmemiş. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı’nın şu anda yargılanması adeta imkânsız” dedi.

Arslan sözlerinin devamında da şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde ise tam tersi bir durum var. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı aldığı kararlardan da sorumlu olacak. Gerektiğinde yargılanması da mümkün hale gelecek. Cumhurbaşkanı’nın sorumlu tutulduğu ve yargılanabildiği bir sistemde tek adamlık söz konusu olamaz”.

AK Parti Ankara Milletvekili Arslan, gün içerisinde Et ve Süt Kombinasını, Lale Meydanı’nda EVET standı açan AK Parti Gençlik Kollarını, Hizmet-İş Sendikasını ve Sincan İmam Hatipliler Derneğini de ziyaret etti.