30.05.2018 – AK Parti Ankara Milletvekili ve AK Parti Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı Ali İhsan Arslan, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerine yönelik kampanya çalışmaları kapsamında, Bahçelievler 7. Cadde’deki temaslarında esnafla ve öğrencilerle bir araya geldi. Gazi Üniversitesi’nden bir grup öğrenci ile iftar sofrasında buluşan Arslan, Gazi Üniversitesi’nin ikiye bölünmesine yönelik eleştirilere karşılık olarak, “Gazi’nin bölünmesinin tek sebebi öğrenci yoğunluğudur. Bunun ardından başka hiç bir neden olmadığından emin olabilirsiniz” dedi. Arslan, 7. Cadde’dedeki esnafa ise, “Türk ekonomisine güvenin” mesajı verdi.

Keyifli anların yaşandığı iftar sofrasında, bol kahkahalı sohbette üniversite öğrencilerinin sorularını yanıtlayan Arslan, öğrencilerin Gazi Üniversitesi’nin bölünerek Hacı Bayram Veli Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulmasının nedenini de anlattı.

Sadece Gazi Üniversitesi’nin değil, 19 üniversitenin daha bölünmüş olduğunu, ilgili üniversitelerdeki öğrenci sayısının aşırı artmış olmasından dolayı böyle bir karar alındığını anlatan Arslan, öğrenci sayısının Gazi Üniversitesi’nde 75 bin, İstanbul Üniversitesi’nde ise 200 bine civarında olduğuna dikkati çekti.

Öğrenci sayısının bu denli yoğun olmasının, üniversitelerin yönetimine ciddi sorunları da beraberinde getirdiğine işaret eden Arslan, şöyle konuştu:

Üniversitelerin bölünmesinin altında başka bir neden aramak doğru değil. Hinlik yapabilecek bir iktidar değiliz. Hinlik peşinde olsak seçim öncesinde böyle bir karar almayız, değil mi? Yeni üniversitelerin adının öğrencilere sorulması yönündeki önerinize de neticede saygı duyuyorum. Yetkililere, öğrencilerin bu tür bir önerisi olduğunu iletirim”.

Üniversitelerin öğrenci sayısının plansız bir artış gösterdiğini ifade eden Arslan, bu sorunun giderileceğini, bölünmesi kararlaştırılan üniversitelerdeki öğrencilerin diplomalarında giriş yaptıkları üniversitenin adının yazacağını belirtti.

Arslan, üniversite öğrencilerinin kredi ve yurt imkanlarının AK Parti iktidarları döneminde geçmiş iktidarlarla kıyas edilmeyecek ölçüde artırıldığını, her ilde üniversiteler kurulduğunu, öğrencilerin isterse yaşadığı şehirde öğrenim görmesini sağladıklarını anlattı.

-Külliye’de kütüphane açılacak-

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içerisinde, 24 saat açık olacak şekilde Türkiye’nin en büyük kütüphanesinin kısa zaman sonra açılacağını bildiren Arslan, Gazi Üniversitesi’nin çok yakınında bulunan bu kütüphanenin tüm vatandaşlara hizmet vereceğini belirtti.

Öğrencilerin üniversite kampüsleri ve kütüphanelerindeki çay ve kahve fiyatlarının pahalılığından şikayet etmeleri üzerine Arslan, gülerek, “Külliyedeki çay-kahve fiyatlarını düşük tutarız, bu konuda belki yardımım dokunabilir. Yeter ki siz çalışın, ülkeye katkı sağlayın” dedi.

Arslan, Türkiye’nin eğitim kalitesini artırmanın, isteyen herkesin tercih ettiği eğitimi almasını sağlamanın iktidarın görevi olduğunu vurgulayarak, ancak yapılacak iyileştirme ve gelişmelerin çoğu zaman konuyu tam olarak kavrayamayan öğrencilerin engellemesine takıldığını söyledi.

-“Savunma sanayiinde dışa bağımlılığımız azaldı”-

Bir öğrencinin İsrail ile yaşanan gerginliğin ardından neden bu ülkeye ekonomik yaptırımlar uygulanmadığını sorması üzerine Arslan, İsrail’e hiçbir ülkenin cesaret edemeyeceği ölçüde sert tepki gösterildiğini, uluslararası platformların tümünde İsrail’e tepki gösterdiklerini kaydetti.

Türkiye’nin savunma sanayinde dışa bağımlılığını azalttığını, kademeli olarak bunu sıfıra indireceklerini anlatan Arslan, Türkiye’nin artık kendi savaş uçağını üretme noktasına yaklaştığını söyledi:

“Artık irade sahibi ülke olmaya başladık. Savunma sanayiinde dışa bağımlılığımız azaldı. Bu başta İsrail olmak üzere birçok ülkeyi rahatsız ediyor. Artık kendi idealleri olan bir ülkeyiz. Ekonomiden kaynaklı sıkıntılar da tamamen bir algı operasyonun sonucu. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Londra’da yaptığı açıklamaları daha önce defalarca yaptı ancak bunu oradaki finans baronları yanlış anladı.

Bu arada Romanyalı öğrenci Catalin Catruta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan hayranlığını ifade ettiği, kendi hazırladığı bir videoyu Mücahit Arslan’a izletti. Arslan, Catruta’yı 9 Haziran’da Ankara’da gerçekleştirilen AK Parti mitingine davet ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tanıştırma sözü verdi.

-“Türk ekonomisine güvenin”-

Arslan, Bahçelievler Esnaf Derneği Başkanı Serkan Öz’ün ev sahipliğinde, 7. Cadde’deki  işletmelerin sahipleriyle de bir araya geldi.

Esnaftan son haftalarda ekonomi konusunda yapılan spekülasyonlara itibar etmemelerini isteyen Arslan, “Bunlar gerçeği yansıtmıyor. Türk ekonomisine güvenin. Türkiye’nin ekonomisinin temelleri son derece sağlam” dedi.

AK Parti’nin 16 yıllık iktidarında karşılaştıkları engellemeleri hatırlatan Arslan, rakipleri gibi vesayet odaklarıyla değil, milletle işbirliği yaptıklarını ve bu sayede silahlı darbe teşebbüsü de dâhil olmak üzere her türlü engellemeyi aştıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin karar alma ve yatırımları gerçekleştirmede iktidara hız katacağını da belirterek, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini en iyi yürütecek olan, sistemin fikir babası Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dır. Bu yüzden yeniden 5 yıllık bir dönem için sizlerden destek istiyoruz. Cumhurbaşkanımızı yeniden göreve getirelim. Eli rahat olsun diye, AK Parti’yi de Meclis’te mutlaka tek başına çoğunluk yapalım” diye konuştu.