27.05.2018 – AK Parti Ankara Milletvekili Mücahit Arslan, muhalefetin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini “ayrımcılığı artırıyor, ötekileştiriyor, kutuplaştırıyor” diye eleştirdiğini anımsatarak, “Gerçekte ise yeni sistem ayrıştırmıyor, birleştiriyor. Nitekim sistemi eleştirenler bile ayrışmadılar, birleştiler. Saadet gibi bir parti CHP ile birleşti, İYİ Parti CHP ile birleşti. Hani ayrıştırıyordu? Ayrıştırmadı. Muhalefetin bu iddiası da doğru çıkmadı” dedi.

Arslan, Ankaralılar ve Ankara’ya Hizmet Edenler Derneğini (AHİD) ziyaret etti. Dernek üyelerine hitap eden Arslan, AK Parti’nin Türkiye’yi birleştiren bir hareket olduğunu vurgu yaparak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemin toplumun birliğine vesile olacak bir sistem olduğunu kaydetti.

Mücahit Arslan, 24 Haziran’da yapılacak seçimde Cumhurbaşkanı adaylarına bakıldığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dışında Türkiye’yi yönetebilecek, ülkeyi istenilen seviyeye taşıyabilecek bir liderin gözükmediğini vurguladı.

Arslan, Ankara’nın Türkiye Cumhuriyeti’ne 90 yılı aşkın bir süredir başkentlik yapan bir şehir olduğunu anımsatarak, Ankara’nın çok hızlı geliştiğini, 5 milyonu geçen nüfusuyla dünya ortalamasının üstünde imkanlara sahip bir şehir olduğunu kaydetti. Ankara’da yaşayan vatandaşların bilinçli, eğitimli insanlar olduğunu ifade eden Arslan, “Ankara, Türkiye’nin de bir mozaiğini oluşturuyor aynı zamanda. Başta çevre iller olmak üzere ülkemizin dört bir yanından göç alan Ankara, adeta küçük bir Türkiye’dir” dedi.

AK Parti’nin başkentte ve ülke genelinde neler yaptığını, bu hizmetleri yaparken nasıl engellemelerle karşı karşıya kaldığını herkesin bildiğini belirten Arslan, AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın yasaklanmasıyla başlayan engellenme sürecinin darbe teşebbüsüne kadar gittiğini kaydetti. Arslan, tüm engellemelerin Allah’ın lütfu ve milletin desteğiyle aşıldığını söyledi.

15 Temmuz FETÖ’nün darbe girişiminin ardından yaşanan gelişmeler neticesinde Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişinin, halkoylamasıyla uygun görüldüğünü anlatan Arslan, “Sizlerden, bizim, Cumhurbaşkanımızın ve AK Parti’nin ihtiyacı olan oyu ve desteği alabilirsek, inşallah Cumhurbaşkanımızın kafasındaki ve çok uzun yıllar Türkiye’yi çok hızlı ve dinamik bir şekilde ileriye taşıyacak hükümet sistemini başarıyla uygulamaya koyacağız. Bunun yolu, Recep Tayyip Erdoğan’ı 24 Haziran’da tekrar Cumhurbaşkanı seçmekten geçiyor” diye konuştu.

– “Türkiye’yi istediğimiz seviyeye taşıyabilecek bir lider gözükmüyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve AK Parti’ye başta Ankara olmak üzere tüm Türkiye’de çok büyük bir teveccüh olduğunu vurgulayan Arslan, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımıza karşı teveccüh gösterenler gibi diğer vatandaşlarımız da adayları tarafsızca değerlendirdiklerinde başka birisinin bu ülkeyi yönetemeyeceğini görüyorlar, biliyorlar. Halkımız bunu bildiği için Tayyip Erdoğan’a olan teveccüh de oldukça yüksek. Allah’tan bir mani çıkmazsa 24 Haziran’da inşallah Erdoğan’ı tekrar cumhurbaşkanımız olarak seçeceğiz ve Türkiye’yi arzu ettiğimiz noktaya taşımasına var gücümüzle destek olacağız.”

– “Meclisteki çoğunluk çok önemli”

Mücahit Arslan, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin aynı zamanda yapıldığına işaret ederek, AK Parti olarak 300’ün üzerinde milletvekili çıkarmayı hedeflerini vurguladı.

“AK Parti Grubu olarak Meclis’te çoğunluğu sağlarsak, Cumhurbaşkanımızın eli çok daha rahatlar” ifadesini kullanan Arslan, milletvekilleri için de destek istedi.

Türkiye’nin daha önce koalisyonlarla yönetildiğini anımsatan Arslan, bu sistem ile koalisyonların da ortadan kalkacağını söyledi. Meclisin artık yürütmenin önünü tıkayamayacağını ama denetim görevini sürdüreceğini belirten Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meclis gensoru verip hükümetle ilgili bir şeyde bulunamayacak. Meclis bütçeyi de engelleyemeyecek. Ama Meclis yapacağı kanunlarla hükümeti etkisi altına alabilecek. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanımız yeni bir uygulama yapmak isterse sağlıkta, ulaştırmada, eğitimde, veya aklınıza ne geliyorsa, yasaya ihtiyaç duyduğu zaman Meclis ile uyumu gözetmek durumunda olacak. Dolayısıyla Meclis’te çoğunluğu elde edemezsek sıkıntılar yaşanabilir. Bu nedenle Meclis’te çoğunluğu elde etmemiz de çok önemli.”

Seçime 27 gün kaldığını hatırlatan Arslan, hiçbir zaman erken seçim yanlısı olmadıklarını ancak şartlar gerektirdiği ve ittifak halinde oldukları partinin arzusu için erken seçime gidildiğini bildirdi.

Mücahit Arslan, AK Parti’nin çıkarları doğrultusunda hareket etseydi, önceki sistemden asla vazgeçmemesi gerektiğini ifade ederek, eski sisteme göre 3-4 seçim hatta 40-50 yıl daha iktidarı garantilemiş olabileceklerini ifade etti.

“Kendimizi değil, memleketi önceledik”

AK Parti olarak partinin değil, ülkenin geleceğini düşündüklerini vurgulayan Arslan, şunları söyledi:

“Elimizde iktidar var, tepsiyle armağan ediyoruz. Bizim kendimizi değil memleketi öncelediğimiz sadece bu örnekle bile çok net bir şekilde belli oluyor. AK Parti olarak 2002 yılında iktidara geldiğimizde gerçekten çok büyük sıkıntılar çektik; Genel Başkanımız yasaklandı, milletvekili adayı gösterilmedi, ardından protestolar, yürüyüşler, Cumhuriyet mitingleri, hatırladıkça aklınıza gelecektir, birçok şeyi yaşadık, muhtıra yaşadık. Ama sizlerin teveccühü sürdüğü için de bunları tek tek aşabildik. Karalama kampanyaları yürütüldü ama siz bize inanmaya devam ettiniz, bu sayede onu da aştık. Her zaman 3-4 dönem boyunca halkın yüzde 50’ye yakın teveccühünü sağlayan bir hareket olmayabilir. Biz, geldiğimizde, 2002’de sizin bize verdiğiniz yetkilerin yüzde 10’unu, 15’ini, 20’sini kullanamadık, kullandırmadılar. Yasal engeller çıkarttılar, mahkemelerden engeller çıkarttılar, askerler başka şeyler yaptılar, yurt dışında engeller çıkarttılar, bürokrasi farklı farklı şeyler yaptı, engelledi, öteledi, geciktirdi, uluslararası alanda bunlar bizim iktidarımızı kötülediler, tüm bunları yaşadık. Bunlar da ülkeye çok ciddi zaman kaybettirdi.”

AK Parti’nin çok yoğun çaba ve çalışmalarıyla Türkiye’yi ikiye, üçe katlayacak projelerin hayata geçirildiğini dile getiren Arslan, tüm bu çalışmaları vesayet odaklarına rağmen gerçekleştirdiklerini kaydetti. Yeni hükümet sistemiyle gelen kişinin 15-20 gün içerisinde isterse ekibini tamamen değiştirebileceğini belirten Arslan, vatandaşların iradesinin icraya çok daha hızlı yansıtılabileceğini söyledi.

– Ankara’ya yapılacak projeler

AK Parti döneminde Ankara’da çok önemli projelerin hayata geçirildiğine, yeni projelerin de hayata geçmeye devam edeceğine işaret eden Arslan, Adliye ile Gençlik Parkı arasında kalan Atatürk Kültür Merkezi konser salonunun da tamamlanacağını belirtti. Eski hipodromun olduğu yere dünya çapında bir uygarlık müzesi yapılacağını, ülkenin her yerinden tarihi eserlerin burada sergileneceğini söyleyen Arslan, Ankara’nın Kahraman Kazan ilçesinde da 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi yapılacağını kaydetti.

Şehir hastanelerinden birinin Haziran ayında hizmete açılacağını aktaran Arslan, 4 bin olan kapasitenin 40 bine çıkarılacağını, sağlık konusunda Ankara’yı merkez haline getireceklerini belirtti.

Ankara-Niğde Otoyolu Projesinin uygulamaya konulacağını söyleyen Arslan, bir milyar 32 milyon avroluk maliyetle 334 kilometrelik bir otoyol yapılacağını bildirdi.

Ayrıca, Ankara-Kırıkkale-Delice-Burdur ve Antalya-Alanya-Denizli otoyollarının yapılacağını anlatan Arslan, tüm bunların hayata geçmesiyle Ankara’nın Türkiye’nin her yerine çok konforlu bir şekilde karayoluyla bağlanmış olacağını ifade etti.

Ankara ile İstanbul arasını 1,5 saate indirecek hızlı tren projesi çalışmalarının sürdüğünü belirten Arslan, şöyle konuştu:

“Polatlı-Afyonkarahisar-Uşak-İzmir, yani Ankara-İzmir hızlı tren projesi de hızlı bir şekilde tamamlanacak. 5,2 milyar liraya mal olacak 508 kilometrelik bu tren yolunun 2019 yılı sonunda bir kısmı, 2020 sonunda tamamı bitmiş olacak. Ankara-Yozgat-Sivas yüksek hızlı tren projesi, zaten şu anda yapımı devam eden bir proje. Bu proje de inşallah bu yılın sonunda bitecek, 2019 yılının başında hizmete alınacak. AKM ve Gar’dan başlayan, Kızılay Metro’ya kadar giden bir proje planlamamız var, 2021 yılında tamamlanması bekleniyor. Esenboğa Havalimanını raylı sisteme bağlama projemiz var, 2018 yılı yatırım programına alındı, o da inşallah 2019’da kazma vurulur, projeye başlanır.”

Ankararay’ın ve metronun 15 kilometre uzatılacağını, metronun Dikimevi’nden de Nata Vega Alışveriş Merkezine doğru uzatılması projesi olduğunu anlatan Mücahit Arslan, Gar’dan Ovacık’taki Forum Alışveriş Merkezi’ne kadar bir yolu, 12 kilometrelik bir mesafeyi de metroya kavuşturmayı planladıklarını bildirdi.

Gar’dan Etlik’ten geçen hastaneler bölgesine, şehir hastaneleri ve oradaki Gülhane Hastanesi ile şu andaki hastaneleri bağlayan bir metro çalışmasının da 25 kilometre uzatılacağını söyleyen Arslan, şu değerlendirmede bulundu:

“Ankara’nın 2035 yılına kadar su sorununu tam manasıyla çözmek için de ikinci merhale içme suyu projesi yapımı planlanıyor. Gerede’deki kaynakları Ankara’ya aktaracak altyapı çalışması, o barajdaki suları ihtiyaç halinde Ankara’da kullanılmasını sağlayacak, kapalı borularla suları buraya taşıyacak bir yapı oluşturmayı planlıyoruz.”

Her alanda etkin çalışmalar yürütüldüğünü vurgulayan Arslan, “Daha önce bir sloganımız vardı herkesin çok tuttuğu; ‘Onlar konuşur AK Parti yapar.’ Bugün de benzer bir şey söylüyoruz: ‘Yaparsa yine AK Parti yapar’ başka kimse yapamaz” diye konuştu.